obec - městys - město
statutární město - kraj
hlavní město Praha - stát
právnické osoby samosprávy a státu

Až ombudsman donutil město zakrýt kanál

Až ombudsman donutil město zakrýt kanál

23. září 2009

PRAHA Jak těžké je donutit město, aby zakrylo nebezpečný odvodňovací kanál? Někdy to může trvat i několik let. A to i přesto, že do kanálu již někdo spadl a na následky zranění z pádu zemřel.
Přesně to se stalo v Šumperku. V roce 2006 spadla do téměř dva metry vysoké, nepoužívané kanálové vpusti matka Jiřího Řmota, když sekala trávník před domem. Při pádu si zlomila šestý krční obratel. Nedlouho po úrazu Alena Řmotová zemřela. Paradoxem je, že právě na nebezpečnost zarostlého kanálu upozorňovala město Šumperk několik měsíců předtím, než se zranila. Vždy bez úspěchu. A neúspěšný byl i její syn.

Město se totiž ke kanálu, který má chránit nedalekou školu před případným přívalem vody, nehlásilo. Až do minulého týdne. Poté, co o případu napsaly Lidové noviny, se o něj začala zajímat zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová. „V případu jsme zjistili nové skutečnosti, kterými se zatím nikdo nezabýval. Do doby, než je vyřešíme, nemohu víc říci. Nicméně vedení města mi neformálně přislíbilo, že udělají nějaká bezpečnostní opatření," řekla LN Seitlová.
Pro Jiřího Řmota je odpověď města něčím, o co usiluje od zbytečné smrti své matky. Případ dal dokonce k soudu. Ten se poprvé konal letos v červenci, ale hned po prvním jednání byl odročen na neurčito. Po soudu Jiří Řmot chce, aby vyřešil a potrestal toho, komu kanál patří a kdo ho nezajistil ani přes opakované žádosti jeho matky. „Dodnes vypadá kanál úplně stejně. V jeho blízkosti si hrají děti, ale nikdo se k němu nehlásí," vysvětloval nedávno Jiří Řmot.
Podle starosty města Zdeňka Brože ale nebyl k zakrytí kanálové vpusti důvod. „Je to stavební dílo, které bylo zkolaudováno a je nějakým způsobem zabezpečeno," reagoval v červenci Brož. Své rozhodnutí změnil až ve chvíli, kdy se o případ začal zajímat úřad ombudsmana. „Paní Seitlová dokázala za pár dnů to, o co já se snažím přes tři roky," řekl Řmot.

Autor: z tisku Čas vydání: 02:17 06.10.2009