obec - městys - město
statutární město - kraj
hlavní město Praha - stát
právnické osoby samosprávy a státu

Radnice prý šikanovala úřednici, ta ji teď žaluje

Radnice prý šikanovala úřednici, ta ji teď žaluje

24. září 2009 20:05
RAKOVNÍK - Rakovnická radnice uvažuje o mimosoudním vyrovnání s úřednicí, která město zažalovala kvůli údajné šikaně na pracovišti. Žena o svém nadřízeném tvrdí, že si s ní chtěl prohlížet pornografické obrázky, a když odmítla, začal ji bezdůvodně kritizovat a zesměšňovat.

Řada pracovníků úřadu to ale odmítla a postavila se za vedoucího odboru. Případem se dnes zabývala rada města, která řešila, zda existují nějaké zákonné důvody pro odvolání tohoto úředníka, řekl novinářům starosta Zdeněk Nejdl (ODS).
"V debatě, která se k tomu vedla, jednoznačně zaznělo, že žádné zákonné podmínky pro odvolání vedoucího odboru dopravy v současné době neexistují, protože respektujeme jak zákon o obcích, tak zákon o úřednících," uvedl Nejdl. Podle něj by město tímto krokem, který by nebyl podložen argumenty, riskovalo další žaloby. "Dostali bychom se do situace, že by vznikly další soudní spory. Protože nevím, jaké argumenty bychom pro to odvolání uvedli," dodal.
Nejdl k případu již dříve řekl, že na odboru dopravy panovala mezi zaměstnanci rivalita, a tak celou záležitost bere jako tvrzení proti tvrzení. Soud nyní čeká na vyjádření města, které by mělo být podáno do konce září. Pak se teprve rozhodne o termínu soudního jednání.
Podle otevřeného dopisu, pod nímž se podepsaly více než tři desítky pracovníků úřadu, je napadení vedoucího odboru účelové a nesmyslné. Autor dopisu, jehož znění má ČTK k dispozici, píše, že vedoucí odboru dopravy podle některých informací před pěti lety poslal zmíněné pracovnici úřadu erotický e-mail. "V té době přicházelo e-mailem takových zpráv mnoho. Nikdy mě nenapadlo si tyto zprávy schovávat na horší časy proto, abych je šéfovi mohl otírat o nos, až se to bude hodit," stojí v dopise.
Úřednice podala několik stížností nejen na svého vedoucího, ale i na tajemnici města. Od poloviny února je na nemocenské. V dubnu město zažalovala. "V současné době je podána žaloba, město k tomu zpracovává stanovisko a nemohu předjímat, jak to vše dopadne," uvedl Nejdl. Podotkl, že v případu jde o pracovněprávní vztah, do kterého samospráva nemůže zasahovat. Proto se k bližším okolnostem případu nechtěl vyjadřovat.
"Možná až doběhne soud, tak budeme mít rozvázané ruce v této věci mluvit.
Pojďme počkat na soud, pak se ukáže, jak všechno je. Možná to nebude jen jeden soud, možná těch soudů bude víc," dodal místostarosta Jan Švácha (bez politické příslušnosti).

Autor: z tisku Čas vydání: 02:13 06.10.2009